Skip to main content

Ellen Gregg Ingalls Award for Excellence in Classroom Teaching

Two teaching awards are made annually at the Spring Faculty Assembly. They are the Madison Sarratt Prize for Excellence in Undergraduate Teaching and the Ellen Gregg Ingalls Award for Excellence in Classroom Teaching.

Each recipient receives a prize of $5,000 and an engraved pewter Washington Camp Cup. Names of winners of the Madison Sarratt Prize are mounted on a permanent plaque in the Sarratt Student Center.

The Madison Sarratt Prize for Excellence in Undergraduate Teaching was established by the Board of Trust in 1964 and is supported by Living Endowment funds contributed by alumni. The Ellen Gregg Ingalls Award for Excellence in Classroom Teaching was endowed by the Ingalls Foundation of Birmingham, Alabama, in 1965.

Final selection for both awards is made by the Chancellor on the basis of nominations made by undergraduates of all schools and colleges.

Previous Winners

  • 2017 Mazita Mohd Tahir (Civil & Environmental Engineering)
  • 2016  Laura Stark (Center for Medicine, Health and Society)
  • 2015 Cynthia Paschal (Biomedical Engineering)
  • 2014 Marc Hetherington (Political Science)
  • 2013  Kenneth C. Catania (Biological Sciences)
  • 2012 Paul E. Laibinis (Chemical and Biomolecular Engineering)
  • 2011  Bunmi O. Olatunji (Psychology)
  • 2010 Claire Sisco King (Communication Studies)
  • 2009 John G. Geer (Political Science)
  • 2008 James Lovensheimer (Music)
  • 2007 Elena Olazagasti-Segovia (Spanish and Portuguese)
  • 2006 José Medina (Philosophy)
  • 2005 G. Kane Jennings (Chemical Engineering)
  • 2004 Edward F. Fischer (Anthropology)
  • 2003 Tina Yih-Ting Chen (English)
  • 2002 Beth Ann Conklin (Anthropology)
  • 2001 Jeffrey D. Schall (Psychology)
  • 2000 John M. Sloop (Communication Studies and Theatre)
  • 1999 Howard M. Sandler (Psychology)
  • 1998  Robert Drews (Classical Studies)
  • 1997  Peter G. Hoadley (Civil and Environmental Engineering)
  • 1996 Sean P. O’Rourke (Communication Studies and Theatre)
  • 1995 Michael D. Bess (History)
  • 1994  George Becker (Sociology)
  • 1993 Robert B. Innes (Psychology)
  • 1992 Cecelia Tichi (English)
  • 1991  Jean Bethke Elshtain (Political Science)
  • 1990  Michael A. Rose (Music)
  • 1989  Michael Nelson (Political Science)
  • 1988 Kathleen Hoover-Dempsey (Psychology)
  • 1987 Kassian Kovalcheck (Communication Studies and Theatre)
  • 1986 Leonard Folgarait (Fine Arts)
  • 1985 R. Chris Hassel, Jr. (English)
  • 1984 M. Rajan Menon (Political Science)
  • 1983 Elizabeth Spencer Goldman (Teaching and Learning)
  • 1982 Elizabeth Kerr Hay (Nursing)
  • 1981 Merritt A. Williamson (Engineering)
  • 1980 John H. Venable (Molecular Biology)
  • 1979 Melvyn P. Leffler (History)
  • 1978 Knowles K. Overholser (Biomedical Engineering)
  • 1977 Barbara Fox Grimes (Nursing)
  • 1976 Richard J. Larsen (Mathematics)
  • 1975 T. Aldrich Finegan (Economics)
  • 1974  Sheldon Shih-Tsun Ma (East Asian Studies)
  • 1973 Lucille H. Aulsebrook (Anatomy and Nursing)
  • 1972 Oakley S. Ray (Psychology)
  • 1971 Riordan Roett (Political Science)
  • 1970 G. Wayne Sullivan (Mathematics)
  • 1969 James R. Wesson (Mathematics)
  • 1968  Robert V. Dilts (Chemistry)
  • 1967  Walter Waverly Graham (Mathematics)
  • 1966 David Nunnally (Biology)