Skip to main content

Earl Sutherland Prize for Achievement in Research

Call for Nominations: Spring 2023
Submission Deadline: Summer 2023

The Earl Sutherland Prize for Achievement in Research is awarded annually to a member of the Vanderbilt faculty whose achievements in research, scholarship, or creative expression, particularly in the past ten years, have garnered significant critical reception and are recognized nationally or internationally. Candidates for the Sutherland Prize should be known, to a significant degree, for works completed while at Vanderbilt.

Previous recipients are not eligible for the award. The list of past winners can be found below.

Please submit all nominations electronically via InfoReady. You must log in to the system using your VUnetID and password.

Please direct any questions to Jermaine Soto, Director of Faculty Development in the Office of Faculty Development (jermaine.a.soto@vanderbilt.edu).

Nominations are due by TBA.

PDF Guide

Current Winner

  • Elizabeth Zechmeister (Political Science)

  • 2021 Gordon Logan (Psychology)
  • 2020 James Crowe (Pediatrics & Pathology, Microbiology, and Immunology)
  • 2019 W. Kip Viscusi (Law, Economics and Management)
  • 2018 Kathleen Gould (Cell and Developmental Biology)
  • 2017 Larry Bartels (Political Science)
  • 2016 David Kosson (Engineering)
  • 2015 Billy G. Hudson (Medicine)
  • 2014 Jane Gilmer Landers (History)
  • 2013 John C. Gore (Radiology & Radiological Sciences)
  • 2012 Peter I. Buerhaus (Nursing)
  • 2011 Mark W. Lipsey (Human and Organizational Development)
  • 2010 John A. Oates (Medicine)
  • 2009 Harold L. Moses (Cancer Biology)
  • 2008 Lenn E. Goodman (Philosophy)
  • 2007 David Robertson (Medicine)
  • 2006 L. Jackson Roberts II (Pharmacology)
  • 2005 Douglas Fuchs and Lynn S. Fuchs (Special Education)
  • 2004 Herbert Y. Meltzer (Psychiatry)
  • 2003 Leonard Bickman (Psychology)
  • 2002  David M. Hercules (Chemistry)
  • 2001 F. Peter Guengerich (Biochemistry)
  • 2000 Randolph Blake (Psychology)
  • 1999 Travis I. Thompson (Psychology)
  • 1998 Alice Carmichael Harris (Germanic & Slavic Languages)
  • 1997 John D. Bransford (Psychology)
  • 1996 Hans Stoll (Management)
  • 1995 Gisela Mosig (Molecular Biology)
  • 1994 John H. Exton (Molecular Physiology & Biophysics)
  • 1993 Thomas M. Harris (Chemistry)
  • 1992  James F. Blumstein (Law)
  • 1991 Edward Farley (Divinity)
  • 1990  Tadashi Inagami (Biochemistry)
  • 1989 Paul K. Conkin (History)
  • 1988 Joseph H. Hamilton (Physics & Astronomy)
  • 1987  Hans H. Strupp (Psychology)
  • 1986 Lubomir Hnilica (Biochemistry & Pathology)
  • 1985 Jon H. Kaas (Psychology)
  • 1984  Charles R. Park (Molecular Physiology & Biophysics)
  • 1983 Donald Davie (English)
  • 1982 Bjarni Jónsson (Mathematics)
  • 1981 Sidney Fleischer (Molecular Biology)
  • 1980 John W. Wade (Law)
  • 1979  Grant W. Liddle (Medicine)
  • 1978 Claude Pichois (French & Italian)
  • 1977 Stanley Cohen (Biochemistry)
  • 1976 Nicholas Georgescu-Roegen (Economics)

VIEW MORE EVENTS >