Division of Public Affairs

FACULTY AWARDS

Madison Sarratt Prize for Excellence in Undergraduate Teaching

Two teaching awards are made annually at the Spring Faculty Assembly. They are the Madison Sarratt Prize for Excellence in Undergraduate Teaching and the Ellen Gregg Ingalls Award for Excellence in Classroom Teaching.

Each recipient receives a cash prize of $2,500 and an engraved pewter Washington Camp Cup. Names of winners of the Madison Sarratt Prize are mounted on a permanent plaque in the Sarratt Student Center.

The Madison Sarratt Prize for Excellence in Undergraduate Teaching was established by the Board of Trust in 1964.

Final selection is made by the Chancellor on the basis of nominations made on-line by undergraduates. Students are asked to rate a nominee according to the nominee’s concern for an individual student’s learning, the organization and engagement of classroom presentation, the clarity and fairness of criteria for awarding grades, and accessibility and helpfulness outside of class.

Past Winners

  • 1965 Billy F. Bryant (Mathematics)
  • 1966 Ewing P. Shahan (Economics and Business Administration)
  • 1967 John J. Compton (Philosophy)
  • 1968 Thomas B. Brumbaugh (Fine Arts)
  • 1969 James V. Davis (Business Administration)
  • 1970 David Tuleen (Chemistry)
  • 1971 Hamilton Hazlehurst (Fine Arts)
  • 1972 John Lachs (Philosophy)
  • 1973 Robert G. Hunter (English)
  • 1974 J. Scott Colley (English)
  • 1975 Milan Mihal (Fine Arts)
  • 1976 Lloyd Stow (Classical Studies)
  • 1977 William O. Thweatt (Economics)
  • 1978 Samuel A. Morley (Economics)
  • 1979 Susan Ford Wiltshire (Classical Studies)
  • 1980 Thomas G. Burish (Psychology)
  • 1981 Rendigs Fels (Economics)
  • 1982 Robert H. Birkby (Political Science)
  • 1983 M. Fräncille Bergquist (Spanish and Portuguese)
  • 1984 Beth E. Meyerowitz (Psychology)
  • 1985 Lawrence Wilson Dowdy (Electrical and Computer Engineering)
  • 1986 William W. Damon (Economics)
  • 1987 Arthur A. Demarest (Anthropology)
  • 1988 Francis M. Wells (Electrical and Computer Engineering)
  • 1989 Alfred B. Bonds III (Electrical and Computer Engineering)
  • 1990 Erwin C. Hargrove (Political Science)
  • 1991 Vereen M. Bell (English)
  • 1992 Robert L. Galloway, Jr. (Biomedical Engineering)
  • 1993 Jimmie L. Franklin (History)
  • 1994 Marshall C. Eakin (History)
  • 1995 Virginia M. Scott (French and Italian)
  • 1996 Gerald J. Stubbs (Molecular Biology)
  • 1997 Terrence E. Deal (Educational Leadership)
  • 1998 Larry J. Griffin (Sociology)
  • 1999 Hugh Davis Graham (History)
  • 2000 Malcolm Getz (Economics)
  • 2001 Melanie Lowe (Music)
  • 2002 William Caferro (History)
  • 2003 Francis W. Wcislo (History)
  • 2004 Sandra J. Rosenthal (Chemistry)
  • 2005 Jo-Anne Barchorowski (Psychology)
  • 2006 Brian A. Griffith (Human and Organizational Development)
  • 2007 Robin P. Fountain (Music)
  • 2008 Stephen Gary Buckles (Economics)
  • 2009 Tiffiny A. Tung (Anthropology)
  • 2010 Terry L. Page (Biological Sciences)
  • 2011 Clare M. McCabe (Chemical and Biomolecular Engineering)
  • 2012 Emily C. Nacol (Political Science)
  • 2013 Thomas A. Schwartz (History)
  • 2014 Leigh Gilchrist (Human & Organizational Development)