Division of Public Affairs

FACULTY AWARDS

Ellen Gregg Ingalls Award for Excellence in Classroom Teaching

Two teaching awards are made annually at the Spring Faculty Assembly. They are the Madison Sarratt Prize for Excellence in Undergraduate Teaching and the Ellen Gregg Ingalls Award for Excellence in Classroom Teaching. Each recipient receives a cash prize of $2,500 and an engraved pewter Washington Camp Cup.

The Ellen Gregg Ingalls Award for Excellence in Classroom Teaching was endowed by the Ingalls Foundation of Birmingham, Alabama in 1965.

Final selection is made by the Chancellor on the basis of nominations made on-line by undergraduates of all schools and colleges. Students are asked to rate a nominee according to the nominee’s concern for an individual student’s learning, the organization and engagement of classroom presentation, the clarity and fairness of criteria for awarding grades, and accessibility and helpfulness outside of class.

Past Winners

  • 1966 David Nunnally (Biology)
  • 1967 Walter Waverly Graham (Mathematics)
  • 1968 Robert V. Dilts (Chemistry)
  • 1969 James R. Wesson (Mathematics)
  • 1970 G. Wayne Sullivan (Mathematics)
  • 1971 Riordan Roett (Political Science)
  • 1972 Oakley S. Ray (Psychology)
  • 1973 Lucille H. Aulsebrook (Anatomy and Nursing)
  • 1974 Sheldon Shih-Tsun Ma (East Asian Studies)
  • 1975 T. Aldrich Finegan (Economics)
  • 1976 Richard J. Larsen (Mathematics)
  • 1977 Barbara Fox Grimes (Nursing)
  • 1978 Knowles K. Overholser (Biomedical Engineering)
  • 1979 Melvyn P. Leffler (History)
  • 1980 John H. Venable (Molecular Biology)
  • 1981 Merritt A. Williamson (Engineering)
  • 1982 Elizabeth Kerr Hay (Nursing)
  • 1983 Elizabeth Spencer Goldman (Teaching and Learning)
  • 1984 M. Rajan Menon (Political Science)
  • 1985 R. Chris Hassel, Jr. (English)
  • 1986 Leonard Folgarait (Fine Arts)
  • 1987 Kassian Kovalcheck (Communication Studies and Theatre)
  • 1988 Kathleen Hoover-Dempsey (Psychology)
  • 1989 Michael Nelson (Political Science)
  • 1990 Michael A. Rose (Music)
  • 1991 Jean Bethke Elshtain (Political Science)
  • 1992 Cecelia Tichi (English)
  • 1993 Robert B. Innes (Psychology)
  • 1994 George Becker (Sociology)
  • 1995 Michael D. Bess (History)
  • 1996 Sean P. O’Rourke (Communication Studies and Theatre)
  • 1997 Peter G. Hoadley (Civil and Environmental Engineering)
  • 1998 Robert Drews (Classical Studies)
  • 1999 Howard M. Sandler (Psychology)
  • 2000 John M. Sloop (Communication Studies and Theatre)
  • 2001 Jeffrey D. Schall (Psychology)
  • 2002 Beth Ann Conklin (Anthropology)
  • 2003 Tina Yih-Ting Chen (English)
  • 2004 Edward F. Fischer (Anthropology)
  • 2005 G. Kane Jennings (Chemical Engineering)
  • 2006 José Medina (Philosophy)
  • 2007 Elena Olazagasti-Segovia (Spanish and Portuguese)
  • 2008 James Lovensheimer (Music)
  • 2009 John G. Geer (Political Science)
  • 2010 Claire Sisco King (Communication Studies)
  • 2011 Bunmi O. Olatunji (Psychology)
  • 2012 Paul E. Laibinis (Chemical and Biomolecular Engineering)
  • 2013 Kenneth C. Catania (Biological Sciences)