Office of the Provost

Home » Faculty Awards » The Chancellor’s Cup

The Chancellor’s Cup

The Chancellor’s Cup is given annually for “the greatest contribution outside the classroom to undergraduate student-faculty relationships in the recent past.” The faculty member’s contribution “shall be one of educational importance, relevant to the central purpose of the University.”

Established by the Nashville Vanderbilt Club in 1963, the award is presented by the president of the Club during Homecoming week in the fall. The award consists of a cash prize of $2,500 contributed by the Club, an engraved pewter cup as a permanent trophy, and one year’s custody of a silver bowl by Tiffany bearing the names of all recipients since 1963.

Full-time faculty in all undergraduate schools who are actively engaged in teaching are eligible. Selection is made by the Chancellor on the basis of recommendations submitted by Mortar Board, Omicron Delta Kappa, deans of the undergraduate schools, and administrators in the Office of the Dean of Students.

Previous Winners

  • 1963 Alexander Marchant (History)
  • 1964 Henry L. Swint (History)
  • 1965 John M. Aden (English)
  • 1966 Vereen M. Bell (English)
  • 1967 John J. Compton (Philosophy)
  • 1968 Charles E. Scott (Philosophy)
  • 1969 John Lachs (Philosophy)
  • 1970 Riordan J.A. Roett (Political Science)
  • 1971 Amos Christie (Pediatrics)
  • 1972 Julia Jane Hereford (Nursing)
  • 1973 Carl R. Phillips (French and Italian)
  • 1974 Robert H. Birkby (Political Science)
  • 1975 Ned Nabors (Classical Studies)
  • 1976 James R. Wesson (Mathematics)
  • 1977 Merritt Williamson (Engineering Management)
  • 1978 James S. Worley (Economics)
  • 1979 Oakley S. Ray (Psychology)
  • 1980 William L. Mills (Civil & Environmental Engineering)
  • 1981 Paul S. Redelheim (Special Education)
  • 1982 John Bingham (Spanish and Portuguese)
  • 1983 Susan A. Morgan (Nursing)
  • 1984 Richard J. Larsen (Mathematics)
  • 1985 William O. Thweatt (Economics)
  • 1986 Susan Ford Wiltshire (Classical Studies)
  • 1987 Robert A. Baldwin (Fine Arts)
  • 1988 Robert B. Innes (Psychology)
  • 1989 John H. Siegfried (Economics)
  • 1990 Jimmie L. Franklin (History)
  • 1991 Robert E. Stammer, Jr. (Civil & Environmental Engineering)
  • 1992 Robert V. Dilts (Chemistry)
  • 1993 Howard M. Sandler (Psychology)
  • 1994 Marshall C. Eakin (History)
  • 1995 Michael A. Rose (Music)
  • 1996 T. Aldrich Finegan (Economics)
  • 1997 Lawrence Wilson Dowdy (Electrical Engineering & Computer Science)
  • 1998 James J. Lang (Sociology)
  • 1999 Kathleen V. Hoover-Dempsey (Psychology)
  • 2000 Samuel T. McSeveney (History)
  • 2001 David A. Weintraub (Physics and Astronomy)
  • 2002 Lucius Turner Outlaw, Jr. (Philosophy)
  • 2003 M. Fräncille Bergquist (Spanish and Portuguese)
  • 2004 Ann M. Neely (Teaching & Learning)
  • 2005 Ellen H. Fanning (Biological Sciences)
  • 2006 Douglas H. Fisher (Electrical Engineering & Computer Science)
  • 2007 Molly Fritz Miller (Earth & Environmental Sciences)
  • 2008 James Lovensheimer (Music)
  • 2009 John M. Braxton (Leadership, Policy & Organizations)
  • 2010 Ronald D. Schrimpf (Electrical Engineering & Computer Science)
  • 2011 Tiffiny A. Tung (Anthropology)
  • 2012 M.L. Sandoz (Communication Studies)
  • 2013 Joseph H. Wehby (Special Education)
  • 2014 Teresa A. Goddu (English)