- Vanderbilt Engineering - http://www.vanderbilt.edu/magazines/vanderbilt-engineering -

The Fred J. Lewis Society

Posted By kirkwoj On September 21, 2010 @ 2:24 pm In Fall 2010, Giving | Comments Disabled

July 1, 2009–June 30, 2010  

Many of the School of Engineering’s most dedicated donors belong to the Fred J. Lewis Society. Established more than 30 years ago, the Lewis Society honors the legacy of Dean Fred J. Lewis. Under his leadership from 1933 to 1959, the school enjoyed an upsurge in enrollment, expansion of facilities and strengthening of academic programs. Today the same tradition continues through the generous support of Lewis Society members.  

The Lewis Society plays an integral role in the success of the Vanderbilt University School of Engineering. The financial support of alumni, parents and friends helps deserving students receive an exemplary engineering education as well as a wonderful overall academic experience. That support makes a positive difference in the lives of students and faculty, and ensures continued growth of the school.  

Please consider joining the Lewis Society today and investing in the future of the School of Engineering. If your company has a matching gift program, your gift may be doubled or even tripled. Please use your matching gift to join the Lewis Society now.  

For more information, please contact the school’s Development and Alumni Relations Office at (615) 322-4934.  

Lewis Society members are recognized for making a five-year pledge of $5,000 or more, or a single gift of $1,000 or more to the School of Engineering. Graduates of the past 10 years are recognized for making a five-year pledge of $2,500 or more, or a single gift of $500 or more to the school. Membership on the list presented here is based on gifts received during our fiscal year of July 1, 2009–June 30, 2010.  

*Denotes members who have made a five-year pledge  

Cornelius Vanderbilt Founder’s Level (Annual gifts of $25,000 and above)

Class of 1951
Samuel W. McCleskey (BE’51)
Eugene H. Owen (BE’51)

Class of 1955
Robert J. Prickett (BE’55)  

Class of 1957
Robert R. Buntin II (BE’57)*
Linda S. and L. Hall (BE’57) Hardaway*  

Class of 1960
Carolyn Carmichael Buntin (BA’60)*  

Class of 1961
Frederick M. Riggs Sr. (BE’61)  

Class of 1963
James A. Johnson (BE’63, PhD’72)*  

Class of 1976
Thomas R. Walters (BE’76)*  

Class of 1977
Noel Brown Grice (BS’77)  

Class of 1981
Jeffrey T. Appleton (BE’81)
Bridgitt B. and Bruce R. (BE’81) Evans  

Class of 1965
Penny L. and Douglas S. (BE’65) Davis 

Class of 1966
Dennis C. Bottorff (BE’66)
Jean Brewington Bottorff (BS’66)
Gloria B. and Raymond B. (BE’66) O’Steen  

Class of 1968
Charles E. Fields Jr. (BE’68)*  

Class of 1969
Jeanne and Peter D. (BE’69) Kinnear  

Class of 1974
Charles A. Grice II (BA’74)  

Class of 1975
Terrance C. Slattery (BE’75)*  

Class of 1983
William K. McGrane (PhD’83)  

Class of 1999
Jason R. Chambers (BS’99, MBA’01)*  

Parents
Beverly and Lawrence Dale
Elaine and Claiborne Deming  

From left, Beverly Smith, Academy of Distinguished Alumni member Bob Smith, BE’51, and retired Cmdr. Robert L. Brown, BE’50  

  

Chancellor’s Council (Annual gifts of $10,000 to $24,999)

Class of 1944
Mildred T. Stahlman (BA’44, MD’46)

Class of 1946
Jeanne J. and Robert C. (BE’46) Cowen  

Class of 1954
W. Robert Clay (BE’54)*
Fay W. and H. Eugene (BE’54) McBrayer*  

Class of 1955
Ralph L. Toon Jr. (BE’55)  

Class of 1957
Nancy Thompson Toon (‘57)  

Class of 1960
Fred J. Cassetty Jr. (BE’60)*  

Class of 1963
W. Hibbett Neel Jr. (BE’63)*
Kent L. Shalibo (BE’63, MS’67)*  

Class of 1965
Cherry Lee and Robert G. (BE’65) Anderson  

Class of 1968
Thomas G. Mendell (BE’68)*  

Class of 1974
Janet and Stephen D. (BE’74) Abernathy
Jane Ann Driver Gass (BS’74)*
John D. Gass (BE’74)*
Patrice C. and Richard A. (BE’74) Schroeder*  

Class of 1976
G. Edmond Clark (BE’76)*
James H. Littlejohn (BE’76)*  

Class of 1977
Sue Ellen McCown Clark (BA’77)*
Lisa Ann Lucas Littlejohn (BS’77, MS’78)*  

Class of 1980
Donald Q. Cochran Jr. (BA’80, JD’92)
Sandra Brophy Cochran (BE’80)  

Class of 1982
Robert W. Yosaitis (BE’82)*  

Class of 1984
Amy Brown Yosaitis (BA’84)  

Class of 1988
Joseph K. Flowers (BE’88)*
Lori Manix Flowers (BA’88)*  

Parents
Kim Adler
Collier W. and Richard M. Blades
Catherine M. and Edward G. Galante*
Susan B. and Thomas P. Giangiulio*
Kathryn and Benjamin Miree*
Eileen G. and Richard H. Rau
Suzanne M. and Robert P. Thomas  

Dean’s List (Annual gifts of $5,000 to $9,999)

Class of 1951
Sarah Conley Rowan (BS’51, MA’59)

Class of 1955
William H. Rowan Jr. (BE’55)  

Class of 1957
Lawrence A. Wilson (BE’57)*  

Class of 1958
Nancy Stackhouse Wilson (BA’58)*  

Class of 1964
Richard C. Smith Jr. (BE’64)*  

Class of 1966
Laura W. and Bailey P. (BE’66) Robinson III*  

Class of 1967
John W. Johnson (BE’67)
Ann Kimball Johnson (BA’67)  

Class of 1968
John A. Carter Jr. (BE’68, MS’70)  

Class of 1969
Barbara D. and Peter S. (BE’69) Carson*
Barry L. Evans (BE’69)*  

Class of 1970
Val Connell Carter (BA’70)
Kenneth W. Thomas Jr. (BE’70)*
Susan Upshaw Thomas (BA’70)*  

Class of 1971
Elizabeth C. and Gregory N. (BE’71) Tragitt  

Class of 1973
Steve M. Hays (BE’73)*  

Class of 1974
Albert D. Huddleston (BE’74)
Stephen P. Lainhart (BE’74)*  

Class of 1975
Mary Hunt Huddleston (BE’75)  

Class of 1977
Andrea Lykins Lainhart (BS’77)*  

Class of 1978
Sara Anne Baker Hopkins (BE’78)

Class of 1980
Teresa and William C. (BS’80) Kissel
Charles P. Marsh (BE’80)*  

Class of 1981
Jennifer Gault Marsh (BSN’81)*  

Class of 1983
Gregory W. Iglehart (BE’83)*  

Class of 1985
J. Ralph Jolly Jr. (BE’85)*  

Class of 1986
Mark L. Reuss (BE’86)  

Class of 1989
P. Joseph McKee III (BE’89)*  

Class of 2002
Dowell Hoskins Squier (BE’02, MS’03)  

Class of 2009
J. Collin Bird (BE’09, MSF’10)  

Faculty
Charlotte F. Fischer, professor, emerita, and
    Patrick Fischer, professor, emeritus*
Sarah Conley Rowan and William H. Rowan Jr.,
    professor emeritus  

Friends
Stephanie Diane Bird  

Parents
Helen and John C. Kornblum
Molly M. and Kenneth G. Lawrence
Donna M. Morrell and Richard H. Pinney
Carroll C. D. and Robert W. Pierce Jr.
Jacqueline Sadow and David M. Akselrad
Robin C. Sherwood and Gregory P. Hoelscher
Ann C. and Harold F. Strong
Adrienne P. and Timothy J. Unger  

From left, Sandy Thomas, BE’64, Terry Thomas and Hibbett Neel, BE’63

From left, Sandy Thomas, BE’64, Terry Thomas and Hibbett Neel, BE’63  

Members (Annual gifts of $1,000 to $4,999)

Class of 1941
George J. Kalanzis (BE’41)

Class of 1942
Robert O. Nellums (BE’42)  

Class of 1945
Ava F. Sellers (MA’45) 

Class of 1948
Robert W.F. Mosby (BE’48)  

Class of 1949
Charles E. Barron (BE’49)
Ralph O. Bell (BE’49)
Ralph J. Long (BE’49)*  

Class of 1950
Sarah Crawford Barron (BS’50)
Robert L. Brown Sr. (BE’50)*
Mary Lou and Patrick F. (BE’50) Keyes
Eugene E. Pentecost (BE’50)*
Frances and John H. (BE’50) Tipton Jr.  

Class of 1951
Maryly VanLeer Peck (BE’51)*
Beverly P. and Robert E. (BE’51) Smith*  

Class of 1952
Lois Ann and J. Roy (BE’52) Wauford Jr.*
Thomas L. Yount Jr. (BE’52)  

Class of 1953
Kathryn Walston Smith (BA’53, MLS’70)
Jane Wilkerson Yount (BA’53)  

Class of 1954
Brooks F. Doege (BE’54)
Donald P. Gatley (BE’54)
Jane Douglass Gatley (BA’54)
E. Gale Pewitt (BE’54)
Lester H. Smith Jr. (BE’54)
Rosemary M. and H. Blair (BE’54) Trimble Jr.*
Betty and John F. (BE’54) Whealy*  

Class of 1955
William C. Colley (BE’55)
Donna S. and John R. (BE’55) Hall*
Curtis C. Sorrells (BE’55)
Mary O. and George O. (BE’55) Trabue Jr.  

Class of 1956
Walter A. Casson Jr. (BE’56)
Byron C. Lynch Jr. (BE’56)  

Class of 1957
John E. Bouchard III (BE’57)
Nan Gore Bouchard (BA’57)  

Class of 1958
Anita B. and Thomas E. (BE’58) Adams*
Ruby J. and Archie T. (BE’58) Grant Jr.
Barbara D. and Frank H. (BE’58) Mason III*
Robert T. Overton (BE’58)
Carolyn Anne and Carlton C. (BE’58) Patton
Samuel L. Vance (BE’58)  

Class of 1959
Bill D. Grover (BE’59)
John C. Hayes Jr. (BE’59)
Mary Henderson Larimer (BE’59)
James R. Shackleford III (BE’59, PhD’92)
Edward L. Thackston (BE’59, PhD’66)*  

Class of 1960
George E. Cook (BE’60, PhD’65)
James E. deMasi (BE’60)  

Class of 1961
Patricia N. and Charles T. (BE’61) Bell
Laura J. and W. Winston (BA’61) Hoy Jr.
Mary Jo P. and William E. (BE’61) Oakley
Fred B. Smith Jr. (BE’61)*  

Class of 1962
James R. Hays (BE’62, MS’64, PhD’66)
Betty Tucker Thackston (BA’62)*  

Class of 1963
Thomas J. Campbell Jr. (BE’63)*
John W. Crow (BE’63)
J. Robert Sims (BE’63)
James H. Zeigler (BE’63)*  

Class of 1964
Patsy A. and Stanley S. (BE’64) Burns
Henry B. Cain (BE’64)*
Carolyn B. and William W. (BE’64) Featheringill
James P. Kelley (BE’64, PhD’67)*
Theresa M. and Claude A. (BE’64) Thomas*  

Class of 1965
James H. Clayton III (BE’65)
David R. Davenport (BE’65)
Edward P. deZevallos (BA’65)*
Claire K. and Joe M. (BE’65) Dorris
Joseph A. Drago (BE’65)
Betty O. and Harold R. (BE’65) Gilliland
Logan H. Hickerson (BE’65)*
Susan S. and K. Arthur (BE’65) Overholser
Delores and Jack L. (BE’65, MS’70) Wood*  

Class of 1966
M. Timothy Carey (BE’66)
Patricia A. and Anthony S. (BE’66, MS’69) Johnston*
Garland P. Rose Jr. (BE’66)
Robert K. Whitsit (BE’66)  

Class of 1967
Pamela Hathcock deZevallos (E’67)*  

Class of 1968
Stephen C. Betts (BE’68, MS’71)
Elizabeth H. and Warren (BE’68) Bicknell III
DeWitt C. Thompson IV (BE’68)
Jacqueline Glover Thompson (BA’68)  

Class of 1969
Nancy Cooper (BA’69)*
Gayle Petrone Cooper (BS’69)*
W. Richard Cooper (BE’69)*
Andrew W. Dozier (BE’69, MS’71, PhD’74)*
W. Marlin Keel (BE’69, MS’71)
Susan B. and Eugene B. (BA’69) Shanks Jr.
George W. Tamke (BE’69)*
J. Alston Thompson (BA’69)  

Class of 1970
R. Joel Barnett (BE’70, MS’78, PhD’93)
John P.K. Featheringill (BE’70)
W. Harvey Gray (BE’70, MS’73, PhD’75)*
Charles S. Higgins Jr. (BE’70, MS’78)
William H. Morrison Jr. (BE’70)
Philip J. Olsson (BA’70, MM’72)
Jack H. Rooker (BE’70)  

Class of 1971
Thomas H. Barfield Jr. (BE’71, MS’75)
Rhonda Thornton Boswell (BA’71)
Robert S. Boswell (BE’71)
Joel S. Janco (BE’71, MS’73)
Cynthia Pryor Johnson (BA’71)
Richard L. Johnson (BE’71)
Jo Nelle S. and James H. (BE’71) Kepper III
Susan Gower and Gerald B. (BE’71, JD’86) Kirksey
James D. Riddell (BE’71)
Charles F. Smith Jr. (BE’71)
J. Michael Sullivan (BE’71, ME’79)*  

Class of 1972
Kitty Bankston Cross (BA’72)
William T. Cross (BE’72)
Alene Hawes Harris (MA’72, PhD’88)
R. Scott Heflinger (BE’72, MS’82)*
Stephen M. Heuser (BE’72)
Leslie Jones Higgins (BSN’72, MSN’75)
Christa M. and Scott B. (BE’72) Hinckley*
G. Gayle Cryer Olsson (BE’72)
Linda S. and John W. (BE’72) Pettit
Robert E. Stammer Jr. (BE’72)
Stephen K. Vernon (BE’72)  

Class of 1973
Craig Anne Roberts Heflinger (BA’73, MA’75, PhD’89)*
Carolyn H. and John D. (MS’73) Lander
Richard I. Lawrence (BE’73)
Anne Mary and H. David (BE’73, MS’77) Walker  

Class of 1974
Laurie Brakebill Aldredge (BA’74)
Mark C. Aldredge (BE’74)
Jeff Bachman (BE’74)*
William Bond (BS’74)*
Gregory S. Collins (BE’74)
Kenneth G. Diehl Jr. (BS’74)*
Thomas R. Harris (MD’74)
Lawrence T. Southall (BS’74)
Stephen A. Townes (BE’74)  

Class of 1975
James E. Anderholm (BS’75)
Lynn Davis Anderholm (BE’75, MA’78)
Anne Holloway Bachman (BA’75)*
Matthew S. Blankenship Sr. (BE’75)*  

Class of 1976
Jean Popp Collins (BS’76)
Patty Pangle Diehl (MS’76)*  

Class of 1977
Danny G. Johnson (BE’77)*
Win Jui (PhD’77)
Diane B. and David M. (BE’77) Lockman*
Henry R. Nichols (BE’77)*  

Class of 1978
Daniel B. Barge (BE’78)*
William T. Edwards (BE’78, MS’81, PhD’85)*
Lynne Stroud Hamner (BE’78)
Susan M. and Gregory T. (BS’78) Hebrank*
Richard N. Kyle (BS’78)
Stephen C. Lane (BE’78, ME’91)
Connie L. and Terry G. (BS’78) Palmberg
Frances Berry and James W. (BE’78) Spradley  

Class of 1979
Ann Rowland (BE’79) Beauchamp and
Ray A. Beauchamp*
Carol Schmitt Behm (BA’79)
Larry Behm (BE’79)
Katherine Powell Hill (BE’79)
Maria D. McGlamery (BE’79)
Jennifer Gorog Nichols (BA’79)*
Debbie J. Osgood (BE’79, MBA’80)
Lisa Marie Pantea (BE’79)
Ronald C. Plybon Jr. (BE’79)
Thomas C. Schaeffer (BE’79)
Jackie L. and James C. (BS’79) Taylor*  

Class of 1980
Howell E. Adams III (BS’80)*
Regina Cates Featheringill (MSN’80)
Sterling C. Forsythe (BE’80)
Barbara M. and William F. (BE’80) Henagan*
Darrel M. Hodge (BS’79, BE’80)
Lisa Anne Holland (BSN’80) and Richard G. Popiel
Fred E. Kelley (BE’80)
William L. Moench (MS’80)
E. Bert W. Smith III (BE’80)
Cynthia and John W. (BE’80) Straton Jr.  

Class of 1981
Jeffrey C. Carlton (BE’81, MD’85)
Leonard W. Casson (BE’81, MS’82)
Laura Clement-Durkin (BA’81) and Joseph J. Durkin
Sharon T. and Franklin D. (BE’81) Fite
P. Breckinridge Jones Sr. (BS’81)
Perry H. Keel (BE’81)
Joseph A. Kessler III (BE’81)*
J. Brent Kynoch (BE’81)*
Derek F. Minno (BE’81)*
William D. Morgan (BE’81, MBA’86)
Catherine M. and Gary A. (BE’81) York  

Class of 1982
John R. Adams (BE’82)
Lynne Flowers Carlton (BS’82)*
Elizabeth Lee Cheney (BE’82)*
Peter J. Conway (BS’82)*
Emily Watson Hillsman (BE’82)
Marti Winfrey Rimbault (BE’82) and Kevin R. Rimbault
John H. Tippins (BE’82)
Paul R. Van Hook (BS’82)*  

Class of 1983
Deborah Lucido Case (BS’83) and William D. Case
Michael C. Castellon (BE’83)
Amy Pudvin Erwin (BE’83)
Barrie Jeffrey (BA’83) and R. Wheatley McDowell
D. Thomas Ranna Jr. (BE’83)*  

Class of 1984
Ruth Mewbourne Buckley (BE’84)*
Dena Cross Castellon (BE’84)
Tammy Hooper (BSN’84) and Michael J. Freehling
Fonda Hix Huizenga (BE’84)
James L. Johnson Jr. (BE’84)
Robert W. Koch (BE’84)
Cheri McMillan McKechnie (BA’84)*
Timothy N. McKechnie (BE’84, MS’85)*
Richard M. Robinson (BE’84)
Nancy Griggs Sullivan (BE’84)*
Mary Ellen Crowley Ternes (BE’84)  

Class of 1985
Larry S. Antonatos (BE’85)*
William H. Haag (BE’85)
John Yosaitis (BE’85)  

Class of 1986
James C. Camp (BE’86)*
Lyn Drennen Cosby (BE’86)
Randall R. Cosby (BE’86)
Loyd C. Hayton (BE’86)*
Jack P. Williams Jr. (BE’86)  

Class of 1987
William F. Crawford (BE’87)*
Scarlett Weakley Martin (BA’87, MBA’92)
S. Todd Nunnally (BE’87)
Scott D. Yates (BE’87)*  

Class of 1988
Sam W. Carney (BE’88)*
David A. Limp (BS’88)
Gary L. Monroe (BE’88)*
Deborah Humphrey Nustad (BE’88)*  

Class of 1989
E. Roberts Alley Jr. (BE’89)*
Fronda Throckmorton Alley (BA’89)
Robert S. Langdon (BE’89)*
Andrea Marchetti Schaeffer (MSN’89)
James C. Seabury III (BE’89)*
Elizabeth Ann Cobb Wright (BE’89, PhD’96)  

Class of 1990
Angela and Oakley (BE’90) Christian III
Elizabeth Clarke Gerken (BE’90, MBA’92) and
    Gregg Gerken*
Pauline Kwok (BS’90)
Anthony C. Leonard (BE’90)  

Class of 1991
Mary McDonald Collins (BS’91)*
Robert K. Collins IV (BE’91)*
Noah J. Fitzpatrick IV (BE’91)
Brian P. Franklin (BS’91)
Helen Brumback Leonard (BS’91)
Kenneth R. Martin (BE’91)  

Class of 1992
Brian D. Caldwell (BE’92)*
Laura Rosen and Douglas R. DeFonzo (BS’92)
Paul B. Farabaugh (BE’92)*
Andrew J. Hurter (BE’92)
Janis Rose Hurter (BE’92, MS’94)
Sandra and Robert (MS’92, PhD’93) Waters  

Class of 1993
Justine T. Chesney (BA’93)*
Ronald A. Lewis II (BE’93)*  

Class of 1994
Chadwick J. Chesney (BE’94)*
Jason B. Fukuda (BE’94)
Chikai J. Ohazama (BE’94)*
Tina S. Patel (BS’94)*
G. William Sadler III (BE’94)*
Tricia Annette-Doak Thomas (BE’94)  

Class of 1995
Paul H. Chill (BE’95)
Brian J. Thomas (BE’95)  

Class of 1996
Jennifer Lanz Graham (BS’96)
Todd M. Graham (BE’96)
Lauren Frazier Rowe (MBA’03) and
    Christopher J. Rowe (BE’96, ME’98, EDD’08)
Lina Yoo and Philip J. (BE’96) Salem*  

Class of 1997
Richard C. Holton Jr. (BS’97)*
Logan E. Meeks (BE’97)
Allison Valuch Sadler (BE’97)*
Dugan H. Schwalm (BE’97, MS’00)*
C. Wesley Williams III (BS’97)  

Class of 1998
Tony A. Divino (BE’98)
Elizabeth Ross Lackey (BE’98)*
Melody Paige McManus (BE’98)*
Andrew Warner (BS’98)
Sarah Davis Warner (BS’98)  

Class of 1999
Allison Checchi (BS’99)
Alexander P. Hughes (BE’99, MD’03)
Eric C. Lyttle (BA’99)*
Jill Pike Lyttle (BE’99)*
Hubert R. Ma (BE’99)
Marc M. McManus (BS’99)*
Michael T. Sorrentino (BE’99)  

Class of 2000
Matthew J. McGowan (BE’00)  

Class of 2001
Michael S. Piantadosi (BS’01)
Brian D. Chow (BE’01)  

Class of 2002
Brandon B. Boze (BE’02)  

Class of 2003
Eduardo J. Fernandez (BS’03)*
Kevin A. Harnsberry (BE’03)
Jonathan Hunter (BE’03, MS’05, PhD’09)  

Class of 2004
Madani A. Adjali (BE’04)*
Ahmed Bakhash (BE’04)  

Class of 2005
Matthew S. Galante (BE’05)
Thomas N. Hoy (BE’05)
Stephen J. McGuire (BE’05, MS’05)*
Christopher B. Nash (BE’05, MS’06)*
Matthew P. Stevens (BS’05)*  

Class of 2006
Jonathan Felbinger (BE’06)  

Class of 2007
Clay G. Prickett (BE’07)  

Class of 2008
Matthew R. Walters (BE’08)  

Class of 2009
P. Sean Baetjer (BA’09)
Peter L. Dale (BA’09)
Adam B. Kay (BS’09)  

Class of 2010
Sapna Lathia Boze (MBA’10)  

Class of 2011
Lora Moufid Aboulmouna (EXBE’11)
Rosalynne Rabayev Korman (EXBE’11)
Christopher M. Madison (EXBE’11)
Ryan A. Murphy (EXBE’11)
Joseph Y. Sun (EXBE’11)  

Faculty
(Faculty who are alumni are also listed under their class year)
Carol E. Armes and Robert W. Pitz*
R. Joel Barnett
George E. Cook, professor, emeritus
Peter T. Cummings
Betsy E. and Daniel M. Fleetwood
Molly Freeman and Peter Pintauro
Dorothy E. and Kenneth F. Galloway*
Thomas R. Harris, professor, emeritus
Teresa T. and David S. Kosson
Barbara L. and M. Douglas LeVan
Susan S. and K. Arthur Overholser
Frank L. Parker
Christopher J. Rowe
Karl B. Schnelle Jr., professor, emeritus
Robert E. Stammer Jr.
Edward L. Thackston, professor, emeritus*
James J. Wert, professor, emeritus  

Friends
Albert Ades
Virginia A. Elkins
Lori B. Glassgold-Gibson and John L. Gibson
Mrs. Bruce D. Henderson
Tracy and Joe Kross
Mary and K. Mathai Kurien
Patricia E. and Harold K. Matthes
Mary E. and John E. Miner
Kathy and Robert Olsen
Chanhwa and Myungchul Park
Joelle B. and Eric J. Schultis
Tami L. and John Siedlecki  

Grandparents
Juanelle S. and Edward C. Dittmer  

Parents
Jeanne and Norman Asher
Jamie N. and Clem A. Barrere*
Lynn S. and Timothy A. Bemiller
Yu-Tzu and Hai-Yu Bien
Laura E. and Gregory A. Bird
Elizabeth R. and Andrew G. Bittson
Jayne and Dennis Cameron
Grace O. and Walter C. Edwards
Theresa M. Gillis
Cecilia M. and Frederic H. Jenkins
Susan M. and Howard S. Klein
Jean R. and Bradford B. Kopp
Dr. and Mrs. John J. Labiak
Deborah J.S. and George Lantz
Pamela E. and John A. Leonard
Steven E. Levine
Laura and Leroy Madison
Tammie L. and J. David Maloney
Janet D. and Vincent L. Martin
Regina V. and Richard S. McCormack Jr.
Linda H. and P. Andrews McLane
Carol B. and Mack C. Mitchell
James E. Prickett
Ann P. Reichheld and Charles M. Trippe
Nancy W. and Albert Rossi
Michele L. and Robert N. Ryan Jr.
Nancy G. Sands
Karla B. and William J. Shopoff
Mary Ann and Bradford T. Whitmore  

Corporations and Foundations

American Society of Civil Engineers
American Welding Society
Barge Waggoner Sumner & Cannon
The Boeing Co.
Bridgestone/Firestone Inc.
Chevron Corp.
Crescent Cresline Wabash Plastics Foundation
Earl Swensson Associates Inc.
Environ International Corp.
Gresham, Smith and Partners
H. A. Thomson Co.
HCA Info Technology/Services Inc
Ingram Barge Co.
National Instruments Corp.
North American Society for Trenchless Technology
Ross Bryan Associates Inc.
Structural Design Group Inc.
Structural Detailing LLC
Turner Universal Construction Co.
Western Digital

Dr. Joanna Cheung and Hubert Ma, BE’99

Dr. Joanna Cheung and Hubert Ma, BE’99  

   

A Special Thank You

The Vanderbilt University School of Engineering gratefully acknowledges the following donors who have made lifetime contributions in excess of $100,000: 

   

Carl E. Adams Jr. (BE’65, MS’66)
Madeline Reynolds Adams (‘56) and
    Howell E. Adams Jr. (BE’53)
Jo Ann D. and William B. Akers (BE’47)
Alcoa Foundation
American Welding Society
Robert G. Anderson (BE’65)
Jeffrey T. Appleton (BE’81)
Ashland Inc. Foundation
AT&T
AT&T Foundation
Bruce M. Bayer, professor, emeritus (BE’35, GS’52)+
Robert L. Bibb Jr. (BE’43)+
Jean Brewington Bottorff (BS’66) and
    Dennis C. Bottorff (BE’66)
W. Mitchell Bradley (BE’79)
Margaret J. and James R. Brennan (BE’61)
Clata Ree Brent (BS’55, MAL’62), bequest
Bridgestone/Firestone Inc.
Elizabeth Olson Brown+ and
    Robert Lee Brown Sr. (BE’50)
Meredith S. Bullington
M. Timothy Carey (BE’66)
Fred J. Cassetty Jr. (BE’60)
Lauzanne S. and Walter A. Casson Jr. (BE’56)
Jason R. Chambers (BS’99, MBA’01)
Russell C. Chambers+
Chevron Corp.
W. Robert Clay (BE’54)
Jane Hughes Coble (BA’64) and
    G. William Coble (BE’55)
Clair K. Coble+ and Neely Coble Jr. (BE’49)
Crescent Cresline Wabash Plastics Foundation
Collie and Gregory S. Daily
Sharilyn and Jesse C. Darnell (BE’67)
Penny L. and Douglas S. Davis (BE’65)
Autry O. V. DeBusk
Delphi Delco Electronics Systems
Elaine and Claiborne P. Deming
DENSO North America Foundation
Pamela Hathcock deZevallos (‘67) and
    Edward P. deZevallos (BA’65)
Claire K. and Joe M. Dorris (BE’65)
Thad L. Dorsey (‘25), bequest
Harriet E. Dyer (‘73) and David F. Dyer (BE’71)
Bridgitt and Bruce R. Evans (BE’81)
Carolyn B. and William W. Featheringill (BE’64)
Charles E. Fields Jr. (BE’68)
H. Fort Flowers Foundation Inc.
Lori Manix Flowers (BE’88) and
    Joseph K. Flowers (BE’88)
Catherine M. and Edward G. Galante
General Motors Corp.
General Motors Foundation Inc.
W. Hunter Goodwin III (BE’91)
Mr. and Mrs. William H. Goodwin Jr.
Carole Haas Gravagno
Noel Brown Grice (BE’77) and
    Charles A. Grice II (BA’74)

+ deceased  
Mr. and Mrs. John C. Haas
Donna S. and John R. Hall (BE’55)
Linda S. and L. Hall Hardaway (BE’57)
Edgar W. Hertenstein Jr. (BE’41)+
Hewlett-Packard Co.
Gerry G. Hull (BE’64)
IBM Corp.
Ingram Barge Co.
Ingram Family
Ingergraph Corp.
Dillard Jacobs (BE’32), bequest
Karen W. and James A. Johnson (BE’63, PhD’72)
Shana B. and Robert C. Johnstone
Anne Coward Kibler (BA’70) and
Frank M. Kibler Jr. (BE’69)
Jeanne and Peter D. Kinnear (BE’69)
Carolyn W. and Oliver T. Kittrell Jr.+ (BE’43)
Cathy Jo Thompson Linn (BS’74, MS’78, PhD’80) and
    Joseph L. Linn (BS’74, PhD’80)
Fay W. and H. Eugene McBrayer (BE’54)
Samuel W. McCleskey (BE’51)
Thomas G. Mendell (BE’68)
April and Athanossios Michas
National Instruments Corp.
W. Hibbett Neel Jr. (BE’63)
Emmet O’Neal (BE’43)+
Eve Loser Orr (‘58) and Donald C. Orr (BE’56)
Primavera Systems Inc.
Procter & Gamble Fund
Frederick M. Riggs Sr. (BE’61)
Martin S. Roberts Jr. (BE’57)+
Laura W. and Bailey P. Robinson (BE’66)
Rohm & Haas Co.
Sarah Conley Rowan (BS’51, MA’59) and
    William H. Rowan Jr., professor, emeritus (BE’55)
Patrice C. and Richard A. Schroeder (BE’74)
W. David Seyfried (BE’38)+
Kent L. Shalibo (BE’63, MS’67)
Thomas W. Sheedy Jr. (BE’84)
Shell Oil Co. Foundation
Richard M. Skipwith (‘29), bequest
Peggy and Terrance C. Slattery (BE’75)
Dennis Morgan Smith Jr. (BE’73)
Sonat Foundation
Armand Max Souby Jr. (BE’38)+
Richard E. Speece, professor, emeritus
Miller W. Swaney (BE’31, MS’32)+
J. Harris Tate (BE’33), bequest
Virginia and Joseph F. Tatum (BE’45)
Jacqueline Glover Thompson (BA’68) and
    DeWitt C. Thompson IV (BE’68)
Charles M. Turner (BE’25, ME’31), bequest
Viewlogic Systems Inc.
Lois Ann F. and J. Roy Wauford Jr. (BE’52)
Carol and Roy Whitfield
Barbara Burroughs Wilson (BA’58) and
    J. Lawrence Wilson (BE’58)
Jane Wilkerson Yount (BA’53) and
    Thomas L. Yount (BE’52)
Share and Enjoy:
  • Print this article! [1]
  • Digg [1]
  • Sphinn [1]
  • del.icio.us [1]
  • Facebook [1]
  • Mixx [1]
  • Google Bookmarks [1]

Article printed from Vanderbilt Engineering: http://www.vanderbilt.edu/magazines/vanderbilt-engineering

URL to article: http://www.vanderbilt.edu/magazines/vanderbilt-engineering/2010/09/fred-j-lewis-society/

URLs in this post:

[1] Image: http://www.vanderbilt.edu/magazines/vanderbilt-engineeringjavascript:window.location=

Copyright © 2009 Vanderbilt Engineering. All rights reserved.