Home » Black and Gold Banquet

Black and Gold Banquet

Black & Gold Banquet

The Black and Gold Banquet is an annual tradition where the student-athletes get together to celebrate on and off the field acheivements.

Jim Robins Award**

The Jim Robins Award is given annually to perpetuate the memory of James A. Robins, class of 1892, whose life and teaching exemplified selfless devotion to learning, to honor, to participate in sports and to service to youth and Vanderbilt. It is awarded to the senior student-athlete in whose life these virtues are most evident.

2008-2009: Christina Wirth, Women’s Basketball; 2009-2010: Catherine Newman, Women’s Tennis; 2010-2011; Molly Kinsella,Women’s Soccer

2011-2012: Chris Marve, Football

Community Service Award

Awarded to a student-athlete who has performed numerous hours of community service and has made a significant contribution to the Nashville community.

2008-2009: Rob Whiting, Men’s Cross Country; 2009-2010: Thomas Davis, Men’s Cross Country; 2010-2011: Diana Keenan, Lacrosse

2011-2012: Nia Washington, Women’s Track and Field

Dr. Jerry Reves Award

Awarded to the graduating senior student-athlete with the highest cumulative GPA.
2008-2009: Amanda Scott, Women’s Cross Country; 2009-2010: Thomas Davis, Men’s Cross Country; 2010-2011: Jillian Currie, Women’s Cross Country

2011-2012: Jordan White, Women’s Cross Country

 

“Play of the Year”*

Awarded to the student-athlete who had the most outstanding play that was either a turning point in their season or the cause of a significant moment or win for their team.

2008-2009 Female: Meredith Marsh, Women’s Basketball; Male: Bryant Hahnfeldt, Football

2009-2010 Female: Josie Earnest, Bowling; Male: Jermaine Beal, Men’s Basketball

2010-2011 Female: Erika Deardorf, Swimming; Male: Connor Harrel, Baseball

2011-2012 Female: Brittni Hamilton, Bowling; Male: Brandon Barden

 

Miss & Mr. Commodore*

Awarded to a graduating senior student-athlete who best represents their team, the student-athlete body, and the campus community.

2008-2009: Christina Wirth, Women’s Basketball; Reshard Langford, Football

2009-2010: Josie Earnest, Bowling; Scott Lieberman, Men’s Tennis

2010-2011: Molly Kinsella, Soccer; Joe Duffy, Men’s Basketball

2011-2012: Alexa Rogers, Women’s Cross Country; Festus Ezeli, Men’s Basketball

 

 

Tolbert Cup

Awarded to the team who has the best combined total of GPA, winning percentage, and community service hours.

2004-2005

Women’s Basketball

2005-2006
Women’s Soccer

2006-2007

Men’s Cross Country

2007-2008

Women’s Tennis

 

2008-2009

Men’s Cross Country

Newcomer of the Year* (created 2005-06)

Awarded to the student-athlete who is either a freshman or a first-year transfer who had the most significant impact on their team.

2005-2006

Female- Jenn Risper ( Women’s Basketball)

Male – Earl Bennett (Football)

2006-2007

Female- Catherine Newman (Women’s Tennis)

Male – Chris Nickson (Football)

2007-2008

Female- Rita Jorgensen (Women’s Cross Country and Track and Field)

Male- AJ Ogilvy (Basketball)

 

2008-2009

Female- Anna Carr (Women’s Cross Country and Track and Field)

Male- Jeff Taylor (Basketball)

Comeback Player of the Year* (created 2005-06)

Awarded to a student-athlete who has either triumphed over physical adversity or a student-athlete who has persevered to achieve their goals in their respected sport.

2005-2006

Female- Brooke Shinaberry (Lacrosse)

Male- Kenny Schoeni (Soccer)

2006-2007

Female- Brittany Sizer (Cross Country and Track and Field)

Male- George Smith (Football)

2007-2008

Female- Adrienne DiRaddo (Women’s Cross Country and Track and Field)

Male- Davis Nwankwo (Basketball)

2008-2009

Female- Nicole Lukens (Women’s Soccer)

Male- Aaron Westlake (Baseball)

 

* Nominated by team members and voted on by SAAC.

** Voted on by Athletic Staff