Home » Residential Education » Residential Education Staff Directory

Residential Education Staff Directory

Residential Education Central Office (615)-322-2591

Senior Director of Residential Education: Randy Tarkington

Executive Secretary: Lynda Metlika

Off Campus Referrals and Program Resource: Kathy Hutchison

Graduate Assistants

Communications and Marketing: Kevin Cleland

Programming: Kristen Webb

 

Area I – Off-Campus Housing

Associate Director: Charles Lowman (615)-322-2591

Area Coordinator: Michael Brown (615) 322 4691

Area Maintenance Supervisor:

 

Area II – Alumni Lawn

Associate Director: Traci Ray (615)-322-2591

Area Coordinator: Toni Viola (9/3/2013) (615)-322-4692

Area Maintenance Supervisor: Bill Gilliam (615)-322-5602

Barnard Hall and Vanderbilt Hall

Full-time Receptionist: Linda Hamer

VIP Graduate Program Coordinators: Diana Morris

Cole Hall
McGill Hall

Faculty-in-residence: Dr. Doug Fisher

Program Coordinator: Luke Nantz

McTyeire Hall

Program Director:

Anja Bandas – German

Program Coordinators:

Leon Guerrero Ayala – Spanish

Kevin Viot – French

Yang Chen – Chinese

David Johnson – Russian

Makoto Kurokawa – Japanese

Nicole Tellier – International Interests

Tolman Hall

 

 

Area III – Carmichael Towers East

Associate Director: Charles Lowman (615)-322-2591

Area Coordinator: Matt Sinclair (615)-322-4693

Area Maintenance Supervisor: Jim Hagaman (615)-322-5603

Graduate Assistant for Carmichael Towers: Rachel Phillips

Carmichael Towers East I
Carmichael Towers East II
Full-time Receptionist: John Springer

 

Area IV – Carmichael Towers West

Associate Director: Charles Lowman (615)-322-2591

Area Coordinator: Matt Sinclair (615)-322-4693

Area Maintenance Supervisor: Jim Hagaman (615)-322-5603

Graduate Assistant for Carmichael Towers: Rachel Phillips

Carmichael Towers West III
Carmichael Towers West IV
Full-time Receptionist:

 

Area V – Branscomb Quadrangle

Associate Director: Charles Lowman (615)-322-2591

Area Coordinator: Kerrie Turney (615)-322-4695

Area Maintenance Supervisor: Alan Binkley (615)-322-5605

Lupton House
Scales House
Stapleton House
Vaughn House
Full-time Receptionist: Larry Walker

 

Area VI – Highland Quadrangle

Associate Director: Traci Ray (615)-322-2591

Area Coordinator: Doug Ashcroft (615)-322-4696

Area Maintenance Supervisor: Jody Serrato (615)-322-5601

Chaffin Place
Mayfield Lodges

Program Coordinators: Nathaniel Napier and Joi Hayes

Lewis House

Full-time Receptionist: Carrie Peterson

Morgan House

 

Area VII – The Martha Rivers Ingram Commons

Associate Director: Lani San Antonio

Crawford House

Area Coordinator:

Angel Holmes (615)-343-5742

Area Maintenance Supervisor:

Jared Mott (615)-322-5607

East House

Area Coordinator:

Greg Fontus (615)-343-6743

Area Maintenance Supervisor:

Brian Craig (615)-322-5679

Hank Ingram House

Area Coordinator:

Greg Fontus (615)-343-6743

Area Maintenance Supervisor:

Jared Mott (615)322-5607

Full-time Receptionist:

Carol Goodson

Gillette House

Area Coordinator:

Holly Pritchard (615)-343-8644

Area Maintenance Supervisor:

Brian Craig (615)322-5679

Memorial House

Area Coordinator:

Greg Fontus (615)-343-6743

Area Maintenance Supervisor:

Brian Craig (615)-322-5679

Murray House

Area Coordinator:

Holly Pritchard (615)-343-8644

Area Maintenance Supervisor:

Jared Mott (615)322-5607

North House

Area Coordinator:

Angel Holmes (615)-343-5742

Area Maintenance Supervisor:

Brian Craig (615)-322-5679

Stambaugh House

Area Coordinator:

Angel Holmes (9/3/2012) (615)-343-5742

Area Maintenance Supervisor:

Jared Mott (615)322-5607

Sutherland House

Area Coordinator:

Holly Pritchard (615)-343-8644

Area Maintenance Supervisor:

Jared Mott (615)-322-5607

West House

Area Coordinator:

Greg Fontus (615)-343-6743

Area Maintenance Supervisor:

Brian Craig (615)-322-5679


>